make a date

JUNE 2019

Wednesday 1 May Nether Edge FC     singers & musicians

Sunday 2 Jun Royal Folk     singers

Monday 3 Jun Booit Straps FC     Daz Barry

Monday 3 Jun Skipton Unplugged     Loc Tup

Monday 3 Jun Mansfield FC     Hebric

Monday 3 Jun Ep'th FC     singers & musicians

Tuesday 4 Jun Doncaster FC     singers

Tuesday 4 Jun Kiveton Park FC     Mary Humphreys & Anahata

Tuesday 4 Jun Belper FC     singers

Tuesday 4 Jun Abbey Acoustic Nights     Barry Wastnidge

Wednesday 5 Jun Barnsley FC     singers

Wednesday 5 Jun Nether Edge FC     singers & musicians

Wednesday 5 Jun Club Acoustic     singers

Wednesday 5 Jun Steel & Wire     Chris Hardy

Wednesday 5 Jun Cast at Doncaster     'War & Peace'

Thursday 6 Jun Rotherham MC     singers

Thursday 6 Jun Topic FC     singers & musicians

Thursday 6 Jun Crookes FC     Ruth & Tony Dargan

Thursday 6–Sunday 9 Jun Gate To Southwell Festival

Friday 7 Jun Beehive FC     Mick Ryan & Pete Harris

Friday 7 Jun Greystones     Curtis Eller's American Circus

Friday 7 Jun Roots Music     Gilmore & Roberts

Friday 7 Jun Grove Folk Club     Dave Burland

Friday 7 Jun Gainsborough FC     singaround

Friday 7 Jun First Friday Folk     Raintown Seers

Saturday 8 Jun Raising The Rafters     David Kidman & Lynne Edmundson, Paul & Catherine Saltis

Saturday 8 Jun Venue Folk     Cocklebread, singers

Saturday 8 Jun Greystones     Emily Mae Winters

Saturday 8 Jun Drovers     singers

Monday 10 Jun Booit Straps FC     John Ledbury

Monday 10 Jun Mansfield FC     singers & musicians

Monday 10 Jun Skipton Unplugged     singers & musicians

Monday 10 Jun Ep'th FC     singers & musicians

Monday 10 Jun Rotherham Folk & Prose     tba

Monday 10 Jun Folk At The Malt House     Steve Turner

Monday 10 Jun Manor Folk Night, Chesterfield     Lee Bardsley

Tuesday 11 Jun Doncaster FC     singers

Tuesday 11 Jun Kiveton Park FC     singers

Tuesday 11 Jun Belper FC     singers

Tuesday 11 Jun Music at Tickhill     singers

Wednesday 12 Jun Barnsley FC     singers & musicians

Wednesday 12 Jun Nether Edge FC     The Hut People

Wednesday 12 Jun Folk & Blues, Hope     Johny Phillips

Wednesday 12 Jun Steel & Wire     'Bound For Glory'

Thursday 13 Jun Topic FC     Jez Lowe

Thursday 13 Jun Black Swan     Bob Fox

Thursday 13 Jun Raise The Roof     singers

Thursday 13 Jun Crookes FC     Jig For A Kiss

Thursday 13 Jun Rotherham MC     singers

Thursday 13 Jun Lincoln FC     singaround

Thursday 13–Sunday 16 Jun Middlewich Fab Festival

Friday 14 Jun Roots Music Club     James Taplin

Friday 14 Jun Grove Folk Club     singers & musicians

Friday 14 Jun Chesterfield FC     Les Barker, Flossie Malavialle

Friday 14 Jun Merlin Theatre     Rowan Rheingans: 'Dispatches On The Red Dress'

Saturday 15 Jun Greystones     O'Hooley & Tidow

Saturday 15 Jun Burton Institute, Winster     Jim Causley, Keith Kendrick & Sylvia Needham

Sunday 16 Jun Showcase Folk     tba

Sunday 16 Jun Greystones     Sharon Shannon & Band

Monday 17 Jun Mansfield FC     Granny's Attic

Monday 17 Jun Skipton Unplugged     Fil Campbell & Tom McFarland

Monday 17 Jun Booit Straps FC     singers

Monday 17 Jun Dinnosessions     singers

Monday 17 Jun Ep'th FC     singers & musicians

Tuesday 18 Jun Doncaster FC     singers

Tuesday 18 Jun Kiveton Park FC     singers

Tuesday 18 Jun Story Forge     Mike Payton: 'O Brother'

Tuesday 18 Jun St Ann's Open Mic     singers & musicians

Wednesday 19 Jun Nether Edge FC     singers & musicians

Wednesday 19 Jun Club Acoustic     singers

Wednesday 19 Jun Burney FC     Beulah's Porch, Andy Murdoch

Wednesday 19 Jun Ale House FC     singers & musicians

Wednesday 19 Jun Steel & Wire     Alastair Gordon

Wednesday 19 Jun Greystones     Tir na nOg

Wednesday 19 Jun Cast at Doncaster     Charlie Dore, Jon Strong Band

Thursday 20 Jun Crookes FC     Phil Pipe

Thursday 20 Jun Black Swan     Will Kaufman

Thursday 20 Jun Topic FC     Kelly Oliver

Thursday 20 Jun Derby TMC     tba

Thursday 20 Jun High Green Folk     singers & musicians

Thursday 20 Jun The Globe, Glossop     Mikey Kenney

Friday 21 Jun Roots Music Club     A Different Thread

Friday 21 Jun Grove FC     Sandy Brechin & Ewan Wilkinson

Friday 21 Jun Cartwheel 3     singers

Friday 21 Jun Gainsborough FC     singaround

Friday 21 Jun Greystones     Dirty Cello

Friday 21 Jun St Andrew's Church, Sheffield     Ninebarrow

Friday 21–Sunday 23 Jun Moor & Coast Session, Whitby

Saturday 22 Jun Royal Traditions     Ragged Trousers

Saturday 22 Jun Fylde Folk Festival – One Day Revival

Sunday 23 Jun Greystones     Nicola Beazley & Thom Ashworth

Sunday 23 Jun Old School House, Barnsley     Damien Barber

Monday 24 Jun Booit Straps FC     Graham Booth

Monday 24 Jun Mansfield FC     singers & musicians

Monday 24 Jun Skipton Unplugged     singers & musicians

Monday 24 Jun Ep'th FC     singers & musicians

Tuesday 25 Jun Doncaster FC     singers

Tuesday 25 Jun Kiveton Park FC     singers

Tuesday 25 Jun Belper FC     singers

Tuesday 25 Jun Music at Tickhill     singers

Tuesday 25 Jun Just Voices     singers

Tuesday 25 Jun Folk Train     Sheffield City Morris

Tuesday 25 Jun Cross FC     Outlaw Sisters

Wednesday 26 Jun Folk & Blues, Hope     Peter Buxton

Wednesday 26 Jun Steel & Wire     Outlaw Sisters

Wednesday 26 Jun Folk At The Malt House     Cosmotheka

Thursday 27 Jun Topic FC     singers & musicians

Thursday 27 Jun Black Swan     Gilmore & Roberts

Thursday 27 Jun Crookes FC     Chris Hill

Thursday 27 Jun Rotherham MC     singers

Thursday 27 Jun Lincoln FC     singaround

Thursday 27 Jun Greystones     Neil McSweeney

Friday 28 Jun Roots Music Club     Dan Webster Band

Friday 28 Jun Grove Folk Club     singers & musicians

Friday 28–Sunday 30 Jun Exile Music Festival, Darley Dale



 

back to top

home     archive     contact     subscribe     advertising     copy dates     links     where to find Stirrings     reviews extra

Website created by Malcolm Douglas and maintained by the Stirrings Web Weasels